Historia, z której
jesteśmy dumni

2023

Zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu

Po trzech dekadach budowania i rozwijania firmy, Maciej Formanowicz, Prezes Zarządu i założyciel FORTE, 1 września 2023 r. przekazał stery firmy swojej córce, Marii Florczuk. Ta historyczna zmiana nastąpiła w ramach zaplanowanej i przygotowywanej od lat sukcesji.

2022

Państwowa akredytacja dla laboratorium

18 stycznia 2022 roku laboratorium w naszej fabryce płyty wiórowej jako pierwsze w Polsce laboratorium zakładowe w branży produkcji wyrobów drewnopochodnych uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na badanie emisji formaldehydu metodą PN EN 717-1:2006. Akredytacja potwierdza wysoką jakość kompetencji naszego zespołu w przeprowadzaniu precyzyjnych pomiarów i pozwala na wykonywanie akredytowanych badań produktów innych firm.

2021

Zwiększamy moce wysyłkowe – uruchomienie kolejnego magazynu

Aby zapewnić naszym klientom elastyczność dostaw, otworzyliśmy nowy magazyn w Jankach. Obiekt zwiększył powierzchnię magazynową Grupy FORTE o 9 600 m2, podnosząc nasze możliwości wysyłkowe o 20 tys. paczek tygodniowo.

2018

Wielkie otwarcie – mamy własną fabrykę płyty wiórowej

To był ważny dzień. 12 kwietnia 2018 r. świętowaliśmy otwarcie fabryki płyt wiórowych w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ten sposób staliśmy się jedynym polskim producentem mebli, który do produkcji używa własnej płyty. Dzięki temu mamy dostęp do podstawowego surowca i pełną kontrolę nad jego jakością.

Drugi „Żółty Słonik” w Suwałkach

Sukces firmowego przedszkola „Żółty Słonik” w Ostrowi Mazowieckiej szybko zaowocował otwarciem drugiej placówki. W Suwałkach, gdzie działają dwie fabryki naszej grupy kapitałowej, powstaje bliźniacze przedszkole z miejscem dla 150 dzieci. Oba „Żółte Słoniki” wyróżniają się architekturą i projektem dopasowanym do wzrostu i potrzeb małych użytkowników. Cieszymy się, że od najmłodszych lat dzieci mogą przebywać w dobrze zaprojektowanym i funkcjonalnym otoczeniu, co kształtuje w nich poczucie estetyki i uwrażliwia na piękno.

2017

Wejście na rynek azjatycki – rozpoczęcie produkcji w Indiach

W 2017 roku rozszerzyliśmy działalność poza Europę – zawarliśmy wtedy umowę joint venture z indyjską firmą Indian Furniture Products Limited (IFPL), należącą do grupy kapitałowej ADVENTZ. W wyniku tego działania powstało przedsiębiorstwo o nazwie FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA (FFPI), którego przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż mebli na rynek azjatycki.

Jesteśmy bliżej klientów – otwarcie centrum wystawienniczego w Niemczech

W niemieckim mieście Bad Sazuflen, na terenie kompleksu targowego M.O.W. otworzyliśmy własne centrum wystawiennicze. Dzięki stworzeniu całorocznej ekspozycji mebli o powierzchni 4000 m2 jesteśmy jeszcze bliżej naszych zachodnich Partnerów handlowych i możemy lepiej zaprezentować im naszą ofertę.

2016

Start inwestycji w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Po 24 latach działalności przyszedł czas na największą inwestycję w historii naszej firmy. W 2016 roku rozpoczęliśmy budowę zakładu produkcji płyt wiórowych w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

2015

Nowe centrum logistyczne

Z czasem coraz bardziej potrzebowaliśmy większych przestrzeni magazynowych. Przy fabryce FORTE w Ostrowi Mazowieckiej powstało nowoczesne centrum logistyczne z magazynem wysokiego składowania.

Miejsce dla najmłodszych – otwarcie firmowego przedszkola

Aby ułatwić naszym pracownikom godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, w Ostrowi Mazowieckiej otworzyliśmy firmowe dwujęzyczne przedszkole z oddziałem żłobkowym „Żółty Słonik”. Dzięki temu najmłodsi członkowie rodziny FORTE spędzają dzień blisko rodziców.

2012

Uruchomienie wydziału produkcji małych serii meblowych

Kolejny rok, który upłynął pod hasłem wprowadzania nowych technologii. W Ostrowi Mazowieckiej uruchomiliśmy nowoczesny wydział produkcyjny pod nazwą C+, który specjalizował się w produkcji małych serii meblowych.

2010

Modernizacja wszystkich oddziałów FORTE

To rok, w którym przyszedł czas na wielką modernizację wszystkich oddziałów FORTE. W naszych zakładach pojawiły się wtedy m.in. maszyny do automatycznego pakowania wyrobów oraz ich formatyzowania i oklejania.

2009

Uruchomienie zautomatyzowanej linii pakowania okuć meblowych

Postanowiliśmy wdrożyć kolejny ambitny projekt. W oddziale FORTE w Hajnówce uruchomiliśmy całkowicie zautomatyzowaną linię do pakowania kompletów okuć meblowych.

2007

Dalsza rozbudowa grupy kapitałowej

Do naszej grupy kapitałowej dołączyły kolejne spółki – FORTE MÖBEL AG z siedzibą w Baar w Szwajcarii oraz Kwadrat Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy.

2006

Połączenie sił – fuzja w grupie kapitałowej

Na tym etapie wiedzieliśmy już, jak duże korzyści może przynieść wspólne działanie. Połączyliśmy się więc z Białostockimi Fabrykami Mebli S.A. oraz z firmą „FURNEL” S.A.

2005

Wejście na cztery kolejne rynki i nowa fabryka w Rosji

To był ważny rok dla rozwoju naszej sieci sprzedaży. Rozpoczęły wtedy działalność trzy zagraniczne spółki dystrybucyjne, w których posiadamy 100 proc. udziałów: FORTE Furniture Ltd. (Wielka Brytania) – obsługująca rynek brytyjski i irlandzki, FORTE Mobilier (Francja) – obsługująca rynek francuski oraz FORTE Iberia (Hiszpania) – obsługująca rynek hiszpański i portugalski.
W Rosji w mieście Władimir zakupiliśmy zespół majątkowy, w którym stworzyliśmy fabrykę mebli FORTE RUS Sp. z o.o.

2004

Rozbudowa grupy kapitałowej

Coraz szersze rynki zbytu wymagały zwiększenia produkcji. Do naszej grupy kapitałowej dołączyła więc firma FURNEL S.A., do której należały zakłady produkcyjne w Hajnówce i Przemyślu.

2002

Poszerzenie rynku zbytu o Słowację

Postanowiliśmy wejść na kolejny rynek. W tym celu stworzyliśmy FORTE SK, spółkę zajmująca się sprzedażą hurtową mebli naszej grupy.

2001

Wejście na rynek ukraiński

Nowy wiek, to nowe możliwości. Rozszerzyliśmy swoją działalność o kolejny kraj – na bazie istniejącej państwowej spółki ukraińskiej „Artiemowskmebel” stworzyliśmy spółkę produkcyjno-handlową FORTE UKRAINA.

1999

Rozpoczęcie produkcji w Hajnówce i dystrybucji na Litwie

Do grona zakładów FORTE, jako spółka zależna, dołączyła fabryka w Hajnówce, która powstała na fundamentach jednego z najstarszych i największych w kraju zakładów przemysłu drzewnego.
Na Litwie zaś powstała spółka dystrybucyjna FORTE BALDAI.

1998

Rozwój potencjału produkcyjnego – fabryka w Białymstoku

Powiększyliśmy swoje możliwości produkcyjne o kolejne 24 000 m2, skupując część akcji Białostockich Fabryk Mebli S.A.

1996

Debiut na GPW

Część naszego zespołu do dziś wspomina emocje, jakie towarzyszyły nam w 1996 roku, kiedy akcje FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. po raz pierwszy pojawiły się na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

1995

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej

Przyszedł czas na rozbudowę sieci dystrybucyjnej – nabyliśmy 100 proc. udziałów w spółce handlowej MEBLE POLONIA z siedzibą we Wrocławiu oraz firmie FORTE Styl w Brańszczyku.

1993

Rozwój w krainie jezior – zakup zakładu w Suwałkach

Szybko się rozwijaliśmy, więc potrzebowaliśmy drugiego zakładu produkcyjnego. Naturalnym krokiem był zakup Suwalskiej Fabryki Mebli w Suwałkach.

1992

Wtedy wszystko się zaczęło

W 1992 roku Maciej Formanowicz kupił upadającą Fabrykę Mebli w Ostrowi Mazowieckiej. Z czasem na tym fundamencie stworzyliśmy jedną z najnowocześniejszych firm meblarskich w Europie.
W Brilon w Niemczech powstała spółka MÖBELVERTRIEB FORTE GmbH, która dbała o obsługę klientów FORTE na rynku niemieckim.