Historia, z której
jesteśmy dumni

1992

Wtedy wszystko się zaczęło

W 1992 roku Maciej Formanowicz kupił upadającą Fabrykę Mebli w Ostrowi Mazowieckiej. Z czasem na tym fundamencie stworzyliśmy jedną z najnowocześniejszych firm meblarskich w Europie.
W Brilon w Niemczech powstała spółka MÖBELVERTIEB FORTE GmbH, która dbała o obsługę klientów FORTE na rynku niemieckim.

1993

Rozwój w krainie jezior – zakup zakładu w Suwałkach

Szybko się rozwijaliśmy, więc potrzebowaliśmy drugiego zakładu produkcyjnego. Naturalnym krokiem był zakup Suwalskiej Fabryki Mebli w Suwałkach.

1995

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej

Przyszedł czas na rozbudowę sieci dystrybucyjnej – nabyliśmy 100 proc. udziałów w spółce handlowej MEBLE POLONIA z siedzibą we Wrocławiu oraz firmie FORTE Styl w Brańszczyku.

1996

Debiut na GPW

Część naszego zespołu do dziś wspomina emocje, jakie towarzyszyły nam w 1996 roku, kiedy akcje FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. po raz pierwszy pojawiły się na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

1998

Rozwój potencjału produkcyjnego – fabryka w Białymstoku

Powiększyliśmy swoje możliwości produkcyjne o kolejne 24 000 m2, skupując część akcji Białostockich Fabryk Mebli S.A.

1999

Rozpoczęcie produkcji w Hajnówce i dystrybucji na Litwie

Do grona zakładów FORTE, jako spółka zależna, dołączyła fabryka w Hajnówce, która powstała na fundamentach jednego z najstarszych i największych w kraju zakładów przemysłu drzewnego.
Na Litwie zaś powstała spółka dystrybucyjna FORTE BALDAI.

2001

Wejście na rynek ukraiński

Nowy wiek, to nowe możliwości. Rozszerzyliśmy swoją działalność o kolejny kraj – na bazie istniejącej państwowej spółki ukraińskiej „Artiemowskmebel” stworzyliśmy spółkę produkcyjno-handlową FORTE UKRAINA.

2002

Poszerzenie rynku zbytu o Słowację

Postanowiliśmy wejść na kolejny rynek. W tym celu stworzyliśmy FORTE SK, spółkę zajmująca się sprzedażą hurtową mebli naszej grupy.

2004

Rozbudowa grupy kapitałowej

Coraz szersze rynki zbytu wymagały zwiększenia produkcji. Do naszej grupy kapitałowej dołączyła więc firma FURNEL S.A., do której należały zakłady produkcyjne w Hajnówce i Przemyślu.

2005

Wejście na cztery kolejne rynki i nowa fabryka w Rosji

To był ważny rok dla rozwoju naszej sieci sprzedaży. Rozpoczęły wtedy działalność trzy zagraniczne spółki dystrybucyjne, w których posiadamy 100 proc. udziałów: FORTE Furniture Ltd. (Wielka Brytania) – obsługująca rynek brytyjski i irlandzki, FORTE Mobilier (Francja) – obsługująca rynek francuski oraz FORTE Iberia (Hiszpania) – obsługująca rynek hiszpański i portugalski.
W Rosji w mieście Władimir zakupiliśmy zespół majątkowy, w którym stworzyliśmy fabrykę mebli FORTE RUS Sp. z o.o.

2006

Połączenie sił – fuzja w grupie kapitałowej

Na tym etapie wiedzieliśmy już, jak duże korzyści może przynieść wspólne działanie. Połączyliśmy się więc z Białostockimi Fabrykami Mebli S.A. oraz z firmą „FURNEL” S.A.

2007

Dalsza rozbudowa grupy kapitałowej

Do naszej grupy kapitałowej dołączyły kolejne spółki – FORTE MÖBEL AG z siedzibą w Baar w Szwajcarii oraz Kwadrat Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy.

2009

Uruchomienie zautomatyzowanej linii pakowania okuć meblowych

Postanowiliśmy wdrożyć kolejny ambitny projekt. W oddziale FORTE w Hajnówce uruchomiliśmy całkowicie zautomatyzowaną linię do pakowania kompletów okuć meblowych.

2010

Modernizacja wszystkich oddziałów FORTE

To rok, w którym przyszedł czas na wielką modernizację wszystkich oddziałów FORTE. W naszych zakładach pojawiły się wtedy m.in. maszyny do automatycznego pakowania wyrobów oraz ich formatyzowania i oklejania.

2012

Uruchomienie wydziału produkcji małych serii meblowych

Kolejny rok, który upłynął pod hasłem wprowadzania nowych technologii. W Ostrowi Mazowieckiej uruchomiliśmy nowoczesny wydział produkcyjny pod nazwą C+, który specjalizował się w produkcji małych serii meblowych.

2015

Nowe centrum logistyczne

Z czasem coraz bardziej potrzebowaliśmy większych przestrzeni magazynowych. Przy fabryce FORTE w Ostrowi Mazowieckiej powstało nowoczesne centrum logistyczne z magazynem wysokiego składowania.

Miejsce dla najmłodszych – otwarcie firmowego przedszkola

Aby ułatwić naszym pracownikom godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, w Ostrowi Mazowieckiej otworzyliśmy firmowe dwujęzyczne przedszkole z oddziałem żłobkowym „Żółty Słonik”. Dzięki temu najmłodsi członkowie rodziny FORTE spędzają dzień blisko rodziców.

2016

Start inwestycji w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Po 24 latach działalności przyszedł czas na największą inwestycję w historii naszej firmy. W 2016 roku rozpoczęliśmy budowę zakładu produkcji płyt wiórowych w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

2017

Wejście na rynek azjatycki – rozpoczęcie produkcji w Indiach

W 2017 roku rozszerzyliśmy działalność poza Europę – zawarliśmy wtedy umowę joint venture z indyjską firmą Indian Furniture Products Limited (IFPL), należącą do grupy kapitałowej ADVENTZ. W wyniku tego działania powstało przedsiębiorstwo o nazwie FORTE FURNITURE PRODUCTS INDIA (FFPI), którego przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż mebli na rynek azjatycki.

Jesteśmy bliżej klientów – otwarcie centrum wystawienniczego w Niemczech

W niemieckim mieście Bad Sazuflen, na terenie kompleksu targowego M.O.W. otworzyliśmy własne centrum wystawiennicze. Dzięki stworzeniu całorocznej ekspozycji mebli o powierzchni 4000 m2 jesteśmy jeszcze bliżej naszych zachodnich Partnerów handlowych i możemy lepiej zaprezentować im naszą ofertę.

2018

Wielkie otwarcie – mamy własną fabrykę płyty wiórowej

To był wielki dzień. 12 kwietnia 2018 r. świętowaliśmy otwarcie fabryki płyt wiórowych w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ten sposób staliśmy się jedynym polskim producentem mebli, który do produkcji używa własnej płyty. Dzięki temu mamy dostęp do podstawowego surowca i pełną kontrolę nad jego jakością.

Drugi „Żółty Słonik” w Suwałkach

Sukces firmowego przedszkola „Żółty Słonik” w Ostrowi Mazowieckiej szybko zaowocował otwarciem drugiej placówki. W Suwałkach, gdzie działają dwie fabryki naszej grupy kapitałowej, powstaje bliźniacze przedszkole z miejscem dla 150 dzieci. Oba „Żółte Słoniki” wyróżniają się architekturą i projektem dopasowanym do wzrostu i potrzeb małych użytkowników. Cieszymy się, że od najmłodszych lat dzieci mogą przebywać w dobrze zaprojektowanym i funkcjonalnym otoczeniu, co kształtuje w nich poczucie estetyki i uwrażliwia na piękno.

2021

Zwiększamy moce wysyłkowe – uruchomienie kolejnego magazynu

Aby zapewnić naszym klientom elastyczność dostaw, otworzyliśmy nowy magazyn w Jankach. Obiekt zwiększył powierzchnię magazynową Grupy FORTE o 9 600 m2, podnosząc nasze możliwości wysyłkowe o 20 tys. paczek tygodniowo.

2022

Państwowa akredytacja dla laboratorium

18 stycznia laboratorium w naszej fabryce płyty wiórowej jako pierwsze laboratorium zakładowe w branży produkcji wyrobów drewnopochodnych uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na badanie emisji formaldehydu metodą PN EN 717-1:2006. Akredytacja potwierdza wysoką jakość kompetencji naszego zespołu w przeprowadzaniu precyzyjnych pomiarów i pozwala na wykonywanie akredytowanych badań produktów innych firm.